Gminy będą mogły sprzedać zalegający węgiel poniżej kosztów zakupu wszystkim zainteresowanym podmiotom, a nie tylko gospodarstwom domowym – wynika z projektu ustawy przygotowanej przez resort przemysłu.
Gmina może przekazać nadwyżki niesprzedanego węgla jednostkom OSP zlokalizowanym na jej terenie – wynika z opinii RIO w Krakowie.
Niesprzedany przez gminę węgiel pozyskany w ramach tzw. ustawy o preferencyjnym zakupie węgla należy traktować jako mienie komunalne – przypomina RIO w Gdańsku. Zdaniem Izby gmina może swobodnie decydować o przeznaczeniu tego surowca z zastrzeżeniem przepisów.
Nie ma planów powrotu do dystrybucji węgla przez samorządy; sytuacja jest inna niż w ubiegłym roku, nie ma takiej potrzeby - poinformował wiceminister aktywów Karol Rabenda. Dodał, że w samorządach pozostało jeszcze ok. 60 tys. ton niesprzedanego węgla; gminy mogą go przeznaczyć na własne potrzeby np. przekazać szkołom; interpretacja przepisów w tej sprawie trafiła już do samorządów.
Związek Miast Polskich zapowiedział wystąpienie do premiera z wnioskiem o odebranie przez państwowych dystrybutorów węgla od gmin i zwrot środków. Chodzi o opał, którego gminom nie udało się sprzedać mieszkańcom w tzw. „sprzedaży końcowej”.
Analizowane są postulaty wysuwane przez stronę samorządową – poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Dotyczy to m.in. możliwości przekazania niesprzedanego węgla mieszkańcom np. w ramach pomocy społecznej. Po końcowej sprzedaży w gminach pozostało ok. 60 tys. ton węgla.