Z raportu „The Participatory Budgeting World Atlas 2020-2021” wynika, że Polska jest europejskim liderem pod względem liczby realizowanych budżetów obywatelskich. Według danych Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w 2021 roku mieszkanki i mieszkańcy 244 polskich miast (42% wszystkich miast powyżej 5 tys. mieszkańców) mieli możliwość współdecydowania o wydatkowaniu określonej puli środków za pomocą tego mechanizmu partycypacyjnego.
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) są coraz popularniejszym narzędziem polityki inwestycyjnej państwa. Z reguły stanowią wydzielony obszar, na którym rząd ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej dzięki zachętom fiskalnym i regulacyjnym oraz rozbudowanej infrastrukturze. W zamian za to wsparcie na ogół jednak stawia beneficjentom określone wymagania co do specyfiki dokonywanych tam inwestycji.
W przypadku przestrzeni publicznych najczęściej mówi się o ich wartości społecznej, są to bowiem miejsca spotkań, nawiązywania kontaktów i budowania więzi społecznych. Jednak wydaje się, że warto również zastanowić się nad ich wartością ekonomiczną. Są one bowiem areną procesów biznesowych, transakcji kupna, sprzedaży lub wymiany, wytwarzając i kumulując jednocześnie szereg innych wartości – tak zwanych kapitałów – podkreśla dr Jagoda Adamus z Uniwersytetu Łódzkiego.
W świecie, który nieustannie rozwija i staje się coraz bardziej niestabilny, systemy logistyczne i transportowe muszą być w stanie dostosowywać się i ulepszać swoje obecne funkcjonowanie. Wymaga to zmiany podejścia do kształtowania systemów logistycznych i transportowych, aby zwiększyć ich efektywność i odporność na zakłócenia (resilience), przygotowując na nadchodzące wyzwania. Globalna pandemia COVID-19 i agresja Rosji na Ukrainę zakłóciły przepływy oraz ceny surowców i produktów, dlatego efektywność ekonomiczna i środowiskowa stały się celem działania decydentów odpowiedzialnych za funkcjonowanie łańcuchów dostaw i rozwój transportu. O wyzwaniach, które stoją przed infrastrukturą logistyczną w dobie nasilających się zakłóceń i wyzwań środowiskowych pisze dr hab. Urszula Motowidlak, prof. Uniwersytetu Łódzkiego.
We współczesnym świecie, w którym zmiany społeczne następują bardzo szybko, codziennie słyszymy o innowacyjnych usługach i produktach, które mają zaspokajać nasze potrzeby i rozwiązywać wciąż pojawiające się problemy społeczne. W różnego rodzaju mediach nieustannie pojawiają się informacje o kolejnych innowacjach technologicznych. Znacznie mniej, zwłaszcza w Polsce, mówi się o innowacjach społecznych. Na czym polega ich specyfika, jakie podmioty mogą je wdrażać? Czy są one domeną wielkich miast, centrów rozwoju gospodarczego, czy też mogą pojawiać się na wsi i jakie czynniki mogą stymulować ich wdrażanie? Dr Katarzyna Zajda - socjolog, pracownik Katedry Socjologii Wsi i Miasta Uniwersytetu Łódzkiego, omawia ten problem na podstawie przeprowadzonych badań.
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego poleca nowy tytuł: "Przedsiębiorstwo w warunkach współczesnej gospodarki rynkowej Finansowanie pomiar efektywność" autorstwa Rafała Jóźwickiego, Agnieszki Janus, Mariusza Nyk i Doroty Kobus-Ostrowskiej.