Na warszawskich mostach instalowane są tabliczki skierowane do osób w kryzysie depresji. Znajdują się na nich numery telefonów, pod którymi można otrzymać wsparcie.
Stowarzyszenie Polska 2050 chce zmiany przepisów dotyczących budżetów obywatelskich w taki sposób, by dla znacznie większej, niż obecnie, grupy samorządów utworzenie takich budżetów było obowiązkowe. Chcą te zmiany przeprowadzić poprzez obywatelski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym.
Dr hab. Piotr Skowron, informatyk z Uniwersytetu Warszawskiego, otrzymał nagrodę stowarzyszenia The Society for Social Choice and Welfare, przyznawaną młodym naukowcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teorii wyboru społecznego. Wyróżnione badania dotyczą usprawnień w systemie liczenia głosów na projekty w budżecie obywatelskim.
Na realizację projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetów obywatelskich miasta wydały w ubiegłym roku 630,5 mln zł. W 2022 r. zorganizowano je w 43,5 proc. miast powyżej 5 tys. mieszkańców – wynika z raportu IRMiR „Barometr budżetu obywatelskiego. Edycja 2022”.
Unia Metropolii Polskich dopytuje resort klimatu i środowiska o projekt nowelizacji przepisów dotyczących „usztywnienia” zasad wydatkowania pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Chodzi o obowiązkowe wyodrębnienie puli środków na zadania związane m.in. ze zwiększaniem zazielenienia i retencją.