„Zapis w regulaminie wynagradzania, o tym że dodatek specjalny może zostać przyznany na czas nieokreślony jest nieprawidłowy” – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Według RIO dodatek ten powinien mieć charakter okresowy.
Wypłata dodatku specjalnego więcej niż jeden raz nie powoduje, że automatycznie należy go uwzględniać w podstawie naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Według RIO należy pominąć w wyliczeniach wypłaty dodatków, które „nie miały przymiotu periodyczności”.
Przyznawanie dodatku specjalnego na długie okresy oraz wielokrotne ponowne przyznawanie go w tym samym zakresie jest niezgodne z ustawą o pracownikach samorządowych – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu. Według RIO dodatek za zadania powtarzalne i przewidywalne służy obejściu ograniczeń nałożonych przez ustawodawcę.
Ustawowe zadania straży miejskiej, polegające na ochronie porządku publicznego oraz obiektów komunalnych nie stanowią pracy o charakterze dodatkowym ani zwiększonym w rozumieniu przepisów prawa – wynika z wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Według Izby za tego rodzaju zadania dodatek specjalny nie przysługuje.
Samorządy wciąż mają problemy z przyznawaniem dodatków specjalnych. W toku kontroli RIO nadal upominają burmistrzów, że przyznanie dodatku wymaga uzasadnienia i że nie jest to świadczenie stałe.
Nieuwzględnienie wypłacanego periodycznie dodatku specjalnego w podstawie obliczenia nagrody jubileuszowej jest niezgodne z przepisami – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie.