Pieniądze na odbudowę szkolnej infrastruktury, środki na zasiłki, pomoc psychologiczno-pedagogiczną i wyjazdy terapeutyczne dla uczniów – takie działania zakłada pomoc Ministra Edukacji dla samorządów i uczniów poszkodowanych w wyniku powodzi.
W latach 2020-2023 dzieci nie otrzymywały w systemie edukacji dopasowanej do potrzeb pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej - wynika z kontroli NIK. W 2020 r. psychologa nie było w 62 proc. placówek oświatowych, a w 2023 r. - w 42 proc. Na przyjęcie do poradni psychologiczno-pedagogicznej trzeba było czekać nawet rok.
Od września do polskich szkół pójdzie dodatkowo 60-80 tys. ukraińskich dzieci - oszacowała w sobotę w Radiu Lublin wiceministra edukacji Joanna Mucha. Poinformowała, że zapisy ukraińskich uczniów rozpoczęły się „na pełną skalę”.
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o planach zatrudniania większej ilości specjalistów w szkołach. Zdaniem resortu, najbardziej potrzeba psychologów.
Trwa nabór do powołanego przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką Zespołu do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jego zadaniem będzie zacieśnienie współpracy szkół, przedszkoli i placówek z organizacjami pozarządowymi. Chętne podmioty mogą składać oferty do 16 lipca.
Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniował negatywnie projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2024 roku.