Państwowa Inspekcja Pracy doprecyzowała stanowisko w sprawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów, burmistrzów, którzy w kwietniu 2024 r. zakończyli kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru.
Wymóg przepracowania sześciu miesięcy nie dotyczy nawiązania stosunku pracy z wyboru – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy udzielonych w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP w sprawie „trzynastek” dla wójtów i burmistrzów, których kadencja upłynęła w 2024 r.
Mimo iż zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania przełożonych o chorobie i związanej z nią nieobecności – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy. Zaniedbanie tego obowiązku w skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwiązania umowy z winy pracownika.
Świadczenie przyznawane powszechnie nie jest nagrodą, gdyż nie stanowi wyróżnienia, nawet jeżeli nadzwyczajne okoliczności mogą w krótkim przedziale czasu uzasadniać gratyfikację znacznej liczby pracowników – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie. Każda decyzja o nagrodzie powinna zostać udokumentowana w aktach pracowniczych.
Zagrożenia pracowników czynnikami psychospołecznymi w środowisku pracy rośnie z roku na rok. Dotyczy to w szczególności mobbingu - przekazała PAP Państwowa Inspekcja Pracy. Zapewniła, że PIP dostrzega ten problem i dlatego jego zwalczanie będzie jednym z priorytetowych zadań w 2025 r.
Zapewnione pracownikowi narzędzia pracy muszą uwzględniać zasady ergonomii, laptop bez zastosowania np. dodatkowej podstawy lub dodatkowego monitora oraz dodatkowej klawiatury zasad tych nie uwzględnia – wskazała Państwowa Inspekcja Pracy w rekomendacjach dotyczących organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.