Koszty wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia płacone przez pracodawcę, a zatem w tym także składkę na PPK danego pracownika, można zaliczyć do wydatków bieżących ponoszonych przez szkołę i możliwych do pokrycia ze środków dotacji – wskazał wiceminister edukacji Henryk Kiepura. Zapowiedział też zmiany legislacyjne, które jednoznacznie uregulują tę kwestię.
Możliwe jest przeznaczenie środków dotacji oświatowej na odpis na ZFŚS – wynika z opinii RIO w Olsztynie. Zdaniem Izby przepisy nie wykluczają też możliwości przeznaczenia środków dotacji na wpłaty w ramach pracowniczych planów kapitałowych.
Niepubliczne przedszkole może przeznaczyć środki z dotacji oświatowej na pokrycie wydatków w zakresie wpłat do PPK - wynika z opinii RIO w Krakowie.
Od 1 marca wszyscy pracownicy między 18. a 55. rokiem życia, którzy nie złożą ponownej deklaracji o rezygnacji z oszczędzania w PPK, zostaną automatycznie zapisani do programu. Tym samym ich wynagrodzenie zwiększy się o 1,5%. Właśnie tyle będzie musiał dołożyć im do pensji pracodawca. Jakie zalety ma uczestniczenie w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
W marcu pracodawcy mają obowiązek wznowić wpłaty do PPK za osoby, które przed końcem lutego złożyły deklarację o rezygnacji. Wyjątki od tej zasady oraz nowe terminy przekazywania wpłat zostały opisane w poradniku przygotowanym przez Portal PPK.
Poinformowanie o autozapisie wszystkich pracowników, którzy złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK - to jedno z zadań, które czeka w najbliższym czasie pracodawców samorządowych.