W ostatnich 10 latach w Polsce o 3 proc. spadła liczba mieszkańców miast, natomiast liczba ludności na wsi zwiększyła się o 1 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.
Według ostatniego spisu powszechnego w Polsce mieszka 38 179,8 tys. osób. To o 332 tys. mniej niż 10 lat temu. Z 16,9 proc. do 21,8 proc. wzrosła natomiast liczba osób w wieku poprodukcyjnym. O 1,7 mln czyli o 12,6 proc. wzrosła też w stosunku do 2011 roku liczba mieszkań. - poinformował w czwartek prezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Dominik Rozkrut.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut poinformował, że pierwsze dane z tegorocznego spisu powszechnego poznamy na początku 2022 roku. Spisano rekordowo dużo mieszkań – 95 proc. Do sądów GUS skierował 300 wniosków o ukaranie osób, które odmówiły udziału w spisie.
Tylko cztery dni pozostały by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Udział w badaniu jest obowiązkowy; odmowa wzięcia w nim udziału wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł.
Ponad dwa tygodnie przed zakończeniem Narodowego Spisu Powszechnego samorządy usilnie zachęcają mieszkańców do wypełnienia swego obowiązku, a ich przedstawiciele zapewniają, że robią wszystko, by umożliwić to każdemu.
W czwartek 15 lipca wystartował konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę. Samorzad o najwyższym wskaźniku samospisu internetowego otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe.