Resort prowadzi obecnie prace koncepcyjne nad rozwiązaniami prawnymi zmierzającymi do uwłaszczenia gruntów będących w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowych – poinformował wiceszef MRiT Jacek Tomczyk. Ministerstwo nie planuje wprowadzenia możliwości skrócenia przez rady gmin dziesięcioletniego okresu karencji dla innych użytkowników wieczystych.
Ponad 63 tys. ha gruntów należących do samorządów, które obecnie podlegają użytkowaniu wieczystemu, będzie mogło zostać sprzedanych ich użytkownikom; roszczenie o wykup dotyczyć będzie tylko gruntów zabudowanych, które zostały oddane w użytkowanie przed 1 stycznia 1998 r. - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który właśnie trafił do Sejmu.
Umożliwimy przedsiębiorcom, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym; skorzysta na tym ok. 450 tys. podmiotów - podkreślił w środę po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.
Resort rozwoju i technologii chce umożliwić przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i związkom obejmowanie na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym. Gdy wnioskodawca zadeklaruje chęć przekształcenia, to ani Skarb Państwa ani samorząd nie będzie mógł odmówić. Proces legislacyjny ma być "ekspresowy".
Opłaty pobierane z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego nieruchomości we własność zawierają w sobie podatek VAT, niezależnie od tego, czy takie użytkowanie zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r. czy po - poinformował w czwartek resort finansów.
Ustalenie ceny nabycia gruntów jako wielokrotności dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste - zakłada projekt noweli o gospodarce nieruchomościami opublikowany na stronach RCL. Dotyczy on głównie gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.