Władze państwa i politycy prawicy wywierali ogromny nacisk na samorządowców, by udostępnili dane z rejestrów wyborców; należy to wyjaśnić przed komisją śledczą - mówili posłowie Trzeciej Drogi podczas debaty nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności tzw. wyborów kopertowych.
W czwartek Senat zdecydował w głosowaniu o odrzuceniu w całości tzw. ustawy abolicyjnej, która zakłada zaniechanie ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 r.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do Senatu o odrzucenie w całości ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. Zdaniem rzecznika przepisy ustawy są niezgodne z Konstytucją.
PiS złożyło we wtorek w Sejmie projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r. Chodzi o przekazanie przez władze samorządowe danych wyborców Poczcie Polskiej.
Projekt ustawy w sprawie legalności przekazania danych wyborców Poczcie Polskiej wymaga jeszcze ostatnich szlifów, dlatego został zdjęty z bieżącego posiedzenia Sejmu; zajmiemy się nim być może za dwa tygodnie - powiedział PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel.
Chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zgłosiło ponad 143 tys. osób; dane te nie uwzględniają wyborców z Warszawy - poinformował rzecznik PKW Tomasz Grzelewski.