„Nie powinno być standardem, że kilka miesięcy przed zakończeniem roku budżetowego powiatom brakuje środków na realizację zadania i powiaty muszą oczekiwać na podział rezerwy celowej” – wskazał Związek Powiatów Polskich w stanowisku dotyczącym funkcjonowania zespołów orzeczniczych. Samorządowcy o zmianie zasad finansowania zespołów chcą rozmawiać z MRPiPS oraz MF.
Przedstawiciele powiatów z Podlasia upominają się o zwiększenie dotacji na realizację zadań zleconych do poziomu umożliwiającego ich realizację bez angażowania środków własnych jednostek samorządu terytorialnego. Oczekują też wdrożenia procedury odzyskania pieniędzy wydatkowanych na zadania zlecone w latach poprzednich.
Gminy nie są w stanie realizować zadań zleconych przez rząd w całości jedynie z otrzymanej dotacji – uważa wójt gminy Dugosiodło i przewodniczący ZGWRP Stanisław Jastrzębski. Jego zdaniem potrzebna jest odpowiednia wycena tych zadań.
„Powinniśmy spróbować wspólnie przygotować katalog zadań zleconych (samorządom – red.) i spróbować ten katalog zamienić na zadania własne z ich trwałym finansowaniem” – powiedział w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański.
Urzędy gmin będą rejestrować zgłoszenia zastrzeżeń numeru PESEL - zakłada rządowy projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu ograniczania skutków kradzieży tożsamości. Nowy obowiązek miałby wejść w życie jesienią, urzędy z tytułu nowego zadania zleconego miałyby otrzymać w 2023 r. 0,9 mln zł - wynika z uzasadnienia projektu.
Związek Województw RP w stanowisku dotyczącym finansowania zadań zleconych postuluje o udział samorządów w planowaniu wydatków na zadania zlecone. Samorządowcy oczekują też urealnienia sposobu naliczania kwot dotacji oraz indeksację przyznawanych środków w oparciu o wskaźniki rynkowe.