W ramach reformy planujemy częściowe oddłużenie szpitali – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. W ciągu 4-5 lat na oddłużenie ma być przeznaczone ok. 3,5 mld zł – dodał.
Zmiany systemowe w sposobie funkcjonowania szpitali powinny być prowadzone w oparciu o rzetelne dane i przy udziale wszystkich zainteresowanych. Tymczasem ważne akty prawne dotyczące tych kwestii często przyjmowane są z pominięciem konsultacji z zainteresowanymi – zauważa Związek Powiatów Polskich.
Raport w sprawie założeń reformy szpitalnictwa opublikowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej. Dokument ma być podstawą do przygotowania projektu ustawy reformującej sektor szpitalnictwa w Polsce.
Widzimy tu zakusy centralistyczne, a nie reformatorskie – tak nową koncepcję zmian w szpitalnictwie ocenił prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska obawia się, że do 300 szpitali powiatowych zostaną wprowadzeni komisarze.
Nie czeka nas żaden proces centralizacji (szpitali powiatowych - red.) - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas posiedzenia KWRiST. Minister wyjaśnił, że resort chce m.in. wprowadzić nową formułę zarządczą, która umożliwi "realizację celów ministra zdrowia bez konieczności przejmowania placówek".
Rząd nie odbierze szpitali samorządom. Jednak będzie mógł do nich wprowadzić własnych komisarzy - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".