Sprzedaż węgla przez gminy będzie wydłużona do końca czerwca – zapowiedział wiceminister Karol Rabenda. Zamówienia dostosowujcie do realnego zapotrzebowania – zaapelował do samorządów.
Prawie 2 mln ton węgla trafiło do odbiorców za pośrednictwem samorządów - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. Podkreślił, że nie ma żadnych zakłóceń jeśli chodzi o odbiór węgla przez gminy.
Zostaną wprowadzone rozwiązania, które pozwolą samorządom zagospodarować nadwyżki węgla - zapowiedział w środę wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. W przyszłym tygodniu resort przedstawi konkretne uregulowania - dodał.
Wielkopolskie samorządy zaapelowały do rządu o nowelizację ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, która pozwoliłaby gminom rozwiązać problemy z węglem nieodebranym przez mieszkańców. Chodzi m.in. o wydłużenie czasu dystrybucji opału, wyższe limity dla mieszkańców oraz możliwość sprzedaży nadwyżki innym gminom.
Już 1,5 mln ton węgla trafiło do samorządów, a za ich pośrednictwem do gospodarstw domowych - powiedział we wtorek wiceszef resortu aktywów państwowych Karol Rabenda. Węgiel nieodebrany przez mieszkańców ze składów gminy będą mogły odkupić po cenach rynkowych i same rozdysponować – zaznaczył.
Wiceszef MAP Karol Rabenda poinformował, że węgiel przeznaczony dla gospodarstw domowych, którego mieszkańcy nie odbiorą, gminy będą mogły odkupić na własne potrzeby na podstawie umów zawartych ze spółkami odpowiedzialnymi za dystrybucję. „Ten węgiel, który do was dotrze i był przeznaczony dla gospodarstw domowych, my przeksięgujemy poza tym systemem ustawowym” – powiedział.