Zgoda albo odmowa zgody rady gminy na rozwiązanie z radnym stosunku pracy powinna być udzielona w drodze uchwały – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Motywy podjęcia decyzji przez radę powinny wynikać z treści uzasadnienia uchwały.
Rada gminy, uchwalając statut sołectwa, nie może zobowiązać sołtysa do udziału w sesjach. Uczestnictwo sołtysa w pracach rady gminy stanowi jedynie uprawnienie sołtysa, z którego nie musi on korzystać – wskazał w uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
W ubiegłym roku do sądów administracyjnych wpłynęło łącznie 2,3 tys. skarg na działalność samorządu terytorialnego. To o ponad 200 mniej niż rok wcześniej i o prawie 800 mniej niż dwa lata temu – wynika z raportu na temat działalności sądów administracyjnych w 2023 r.
Kara dla firmy śmieciowej za nieosiągnięcie wskaźnika recyklingu jest karą bezwzględnie oznaczoną, której wysokość nie zależy od okoliczności naruszenia. Oznacza to, że wójt przy jej wymierzaniu nie musi brać pod uwagę tłumaczeń firmy odpadowej - wynika z orzeczenia WSA.
Podatki i opłaty lokalne, dostęp do informacji publicznej, wynagrodzenia urzędników i diety radnych – to tylko niektóre sprawy, którymi w 2023 roku zajmowały się sądy administracyjne. W sprawach podatkowych dotyczących samorządów orzekały też Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości UE.
Gminy nadal mają problem z uchwałami w sprawie diet radnych. Tylko w ostatnich tygodniach WSA w Olsztynie uchyliło dwie tego typu uchwały z powodu ich nieopublikowania w wojewódzkim dzienniku urzędowym - ustalił Serwis Samorządowy PAP.