Nie ma podstaw do zakwalifikowania interpelacji jako wniosku o udostępnienie informacji w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej – wynika z postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Odpowiedź na zapytanie lub interpelację radnego nie podlega też ocenie sądów administracyjnych.
Nieobecny radny nie wykonuje swoich powinności związanych z mandatem, a zatem nie powstają wydatki lub straty, które dieta ta miałaby rekompensować – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Według WSA zasady te obowiązują również przy naliczaniu diety za udział w sesjach nadzwyczajnych i posiedzeniach komisji, które ją poprzedzają.
Uchwała rady gminy w sprawie odwołania skarbnika, podjęta bez wniosku wójta, niezgodnie z jego wnioskiem lub z własnej inicjatywy rady, jest dotknięta wadą powodującą jej nieważność – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Wymóg dotyczący wniosku ma chronić wójta przed podejmowaniem przez radę decyzji wbrew jego woli.
Zgoda albo odmowa zgody rady gminy na rozwiązanie z radnym stosunku pracy powinna być udzielona w drodze uchwały – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Motywy podjęcia decyzji przez radę powinny wynikać z treści uzasadnienia uchwały.
Rada gminy, uchwalając statut sołectwa, nie może zobowiązać sołtysa do udziału w sesjach. Uczestnictwo sołtysa w pracach rady gminy stanowi jedynie uprawnienie sołtysa, z którego nie musi on korzystać – wskazał w uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
W ubiegłym roku do sądów administracyjnych wpłynęło łącznie 2,3 tys. skarg na działalność samorządu terytorialnego. To o ponad 200 mniej niż rok wcześniej i o prawie 800 mniej niż dwa lata temu – wynika z raportu na temat działalności sądów administracyjnych w 2023 r.