
Powodzie, pożary lasów, wypadki drogowe i nowe zagrożenia związane z rozwojem technologii wymagają od strażaków ciągłej gotowości, dlatego ORLEN zwiększył w ciągu ostatnich dwóch lat skalę swojego programu grantowego i po raz kolejny przeznacza 20 mln zł na wsparcie jednostek ratowniczych – powiedział Jacek Mazurczak, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem ORLEN w debacie o ochronie ludności podczas VII Gali Innowacyjny Samorząd.

Zautomatyzowana aktualizacja ewidencji gruntów i budynków z wykorzystaniem sztucznej inteligencji to projekt, który zwyciężył w kategorii powiatów w VII edycji konkursu Innowacyjny Samorząd. „Cały system, który wdrożyliśmy, polega na skanowaniu aktów notarialnych, a następnie poddawaniu tych aktów obróbce przez modele sztucznej inteligencji” – wyjaśnił Łukasz Śliwiński, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Cyfrowy Audytor Prawa Miejscowego - systemowy przegląd aktów prawa miejscowego Gminy Janikowo z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji to projekt, który zajął pierwsze miejsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich w VII edycji konkursu Innowacyjny Samorząd. „To jest duże usprawnienie w pracy naszego urzędu. (…) Oszacowano, że gmina tym kosztem mogła zaoszczędzić ok. 80 tys. zł” – powiedziała wiceburmistrz gminy Katarzyna Wikarska.

Projekt „Kolejowa Komunikacja Autobusowa (KKA) – partnerski model integracji transportu publicznego w województwie łódzkim” zdobył pierwsze miejsce w VII edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” w kategorii województw. Kapituła doceniła pionierskie rozwiązanie, które pozwala na „wydłużenie kolei bez budowy infrastruktury torowej” i skuteczną walkę z wykluczeniem komunikacyjnym.

Mobilny Asystent Społeczności Lokalnej, który wykorzystuje rower gastronomiczny do nawiązywania relacji z mieszkańcami, to projekt, który zwyciężył w kategorii gmin miejskich w VII edycji konkursu Innowacyjny Samorząd. „To jest projekt, który ma na celu po prostu podejście takie bardziej ludzkie do drugiego człowieka” – tłumaczy dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku Anna Sowik-Złotoś.

Wrocław, Rybnik, Janikowo, Igołomia-Wawrzeńczyce, powiat ostrowiecki oraz województwo łódzkie - to zwycięzcy VII edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd”. Podczas uroczystej gali w Warszawie nagrodzono najbardziej kreatywne jednostki samorządu terytorialnego, które wdrożyły rozwiązania usprawniające usługi publiczne i podnoszące jakość życia mieszkańców.