fot. PAP/ Marcin Bielecki
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2025/2026 ministra edukacji skierowała list do nauczycieli, rodziców i uczniów. Wyliczała w nim co udało się zrealizować w ubiegłym roku szkolnym ale też nawiązała do planów na przyszłość.
26 czerwca 4 917 158 uczniów w całej Polsce rozpoczęło wakacje. W specjalnym liście skierowanym do uczniów, nauczycieli i rodziców ministra edukacji podziękowała za wysiłek i otwartość na nadchodzące zmiany.
„Cieszę się, że punktem wyjścia do zmian, jakie Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzi od 1 września 2026 roku, aby stworzyć model szkoły wymagającej i wspierającej; model oparty na kompetencjach kluczowych, doświadczeniach edukacyjnych i praktycznym wykorzystaniu wiedzy, stał się dialog ze społecznością szkolną” – napisała Barbara Nowacka
Podsumowując ubiegły rok szkolny, ministra nawiązała do blisko 100 spotkań, jakie odbyły się w ramach trasy Kierunek: Kompas Jutra. Debata z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami ma za zadanie lepiej przygotować polską szkołę na stopniowe wdrażanie reformy edukacji.
Ministra podziękowała też uczniom za zaangażowanie w nowe przedmioty, takie jak edukacja zdrowotna czy program edukacja z wojskiem.
„Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty, prawdziwą siłą do zmian w polskiej szkole jest Państwa nieustanne zaangażowanie we wszechstronny rozwój podopiecznych, a także uczniów i uczennic. Z całego serca dziękuję cierpliwość, wyrozumiałość i profesjonalizm, jak również za nieustanne wspieranie uczniów w odkrywaniu ich talentów. Życzę Państwu, aby nadchodzący czas wakacji przyniósł zasłużony odpoczynek” – podkreśliła szefowa MEN.
Nowacka nawiązała też do zapowiadanych zmian dotyczących korzystania z telefonów komórkowych w szkołach i do wyzwań, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja.
„Dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej — zapewniamy Wam w szkołach nowoczesny sprzęt: laptopy, tablety, ale też 12 tysięcy pracowni AI oraz pracownie STEM. Ponad 5 miliardów złotych przeznaczone na ten cel to zdecydowanie największa inwestycja w edukację cyfrową w historii Polski” – wyliczała w liście.
W roku szkolnym 2025/2026 w szkołach podstawowych uczyło się 3 254 354 uczniów, natomiast w szkołach ponadpodstawowych 1 662 804 uczniów.
Na dzień 24 czerwca w bazie wypoczynku zarejestrowanych zostało 18 225 zgłoszeń.
mo/