Towarzystwo Bory Dolnośląskie ujawniło pod wsią Borowina interesujący głaz narzutowy i wnioskuje do gminy o ustanowienie pomnika przyrody – informuje Krzysztof Wachowiak, prezes stowarzyszenia.
Podczas uroczystej gali gmina Szprotawa już po raz trzeci przekazała darmowe rowery z wraz z niezbędnym oporządzeniem uczniom klas pierwszych. To pierwszy taki i ciągle jedyny cykliczny program profilaktyczny w Polsce.
Już w sobotę 19 października br. w Szprotawskim Domu Kultury odbędzie się premiera polskiej adaptacji zapomnianego dzieła Heinricha Laubego pt. „Polen”. To unikatowa praca traktująca o niemieckich sympatiach do Polaków w kontekście powstania listopadowego.
Ponad 11 mln zł kosztować będzie wielka rewitalizacja ruin dawnego kościoła ewangelickiego w centrum miasta, z czego ponad 8 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Na początku października br. burmistrz Mirosław Gasik podpisał umowę z Radosławem Kubikiem reprezentującym firmę Zisico ze Szprotawy na renowację zabytku.
Patryk Popiół z Rusinowa latem br. powiadomił Urząd Miejski w Szprotawie o ukrytym w krzewach głazie z wyrytymi inskrypcjami. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że to zabytek sztuki drogownictwa, pochodzący zapewne z początku XIX wieku.
Pod koniec września br. zmarł Mariusz Drochliński (1973-2024), znany popularyzator street workoutu, ceniony fotograf przyrody, społecznik.
Samorząd Szprotawy podczas letniej sesji ustanowił nowe pomniki przyrody. To pięć wyjątkowych dębów szypułkowych (Quercus robur) rosnących we wschodniej i północnej części gminy. O ochronę drzew wnioskowało Nadleśnictwo Szprotawa, z inicjatywy różnych środowisk lokalnych.
Las Schubego pod Szprotawą nie przestaje zadziwiać. Jego walory dostrzegł 100 lat temu słynny śląski botanik i przyrodnik prof. Theodor Schube. Cenił go przede wszystkim za różnorodność siedlisk i relikty puszczy pierwotnej z wielowiekowymi dębami – opowiada Maciej Boryna z Towarzystwa Bory Dolnośląskie. Schube pierwszy zwrócił uwagę na odkryte ponownie dopiero niedawno historyczne pomniki przyrody, tj. Dąb Śniadaniowy i Dąb Kotwicza. Przez las przepływa Potok Sucha, od 2019 r. chroniony jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy o tej samej nazwie.
Muzeum Ziemi Szprotawskiej podążając tropem starej legendy pragnie ustalić, czy wzmiankowana w niej szubienica pod wsią Borowina istniała naprawdę.
Julius Robert Oppenheimer urodzony w Nowym Jorku jest nazywany ojcem bomby atomowej, a Julius Oppenheimer ze Szprotawy był wynalazcą oleju dziewiarskiego.
Urząd Miejski w Szprotawie zlecił produkcję pełnometrażowego filmu o walorach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Potok Sucha”. Frekwencja na premierze w lutym br. w Szprotawskim Domu Kultury zaskoczyła samych organizatorów.