Szprotawa dołączyła do grona miejscowości, na terenie których znajdują się „szepczące” obiekty architektoniczne. A to dzięki odkryciu pracowników Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Szepczące okazały się zapomniane zabytkowe gotyckie łuki na zamurowanym wejściu do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w samym centrum miasta.
Po niespełna miesiącu poszukiwań udało się odnaleźć autora tajemniczej mozaiki w Szprotawskim Domu Kultury. Na ogłoszenie magistratu odezwały się dziesiątki osób z całego kraju, pracujący przy generalnym remoncie obiektu w latach 80. ubiegłego wieku. A w sprawę zaangażowali się naukowcy.
Młodszy z nich, profesor Theodor Schube wielokrotnie pisał, że w lesie mieszanym nad Potokiem Sucha koło Szprotawy, rozpościerającym się w trójkącie Długie-Borowina-Dzikowice, zachowały się unikatowe relikty puszczy pierwotnej! To coś jak znane nam najcenniejsze enklawy Puszczy Białowieskiej, tyle że w mniejszej skali. A szczególnie zachwycił go las sędziwych dębów z taki dziadkami, jak legendarny „Dąb Śniadaniowy” i „Dąb Kotwicza” – opowiada Maciej Boryna z Biura Turystyki i Edukacji Regionalnej w szprotawskim magistracie.
Już niedługo Rada Miejska w Szprotawie podejmie decyzję w sprawie ustanowienia wyjątkowego pomnika przyrody nieożywionej. Idzie o „Dzika” – głaz narzutowy pod Borowiną. Możemy go podziwiać bez przeszkód, wykorzystując do tego dedykowany mini parking turystyczny dla samochodów – informuje Maciej Boryna ze szprotawskiego magistratu.
Pracownicy Muzeum Ziemi Szprotawskiej ustalili lokalizację historycznego miejsca straceń pod Szprotawą. Analiza archiwalnych materiałów kartograficznych pozwoliła na wytypowanie w terenie obszaru do dalszych badań. Teraz pole do popisu mają archeolodzy – mówi Maciej Boryna, dyrektor muzeum.
Magistrat zaproponował, by zapowiadane w Szprotawie darmowe kursy nowych autobusów elektrycznych w weekendy realizowały także kursy dla mieszkańców pragnących odwiedzać ciekawe miejsca na terenie gminy.
W minionym roku Szprotawa wzięła udział w konkursie „I must visit Award”, w którym uczestniczyło ponad 180 krajów. Konkurs zgromadził ponad 1500 filmów i ponad 80 000 oznaczeń miejsc jako „Muszę odwiedzić”. Wśród tego grona blisko 1000 oznaczeń do odwiedzenia zdobyła Szprotawa.
Gmina pozyskała kolejnego wielkiego inwestora, który swój kapitał ulokuje w wiechlickiej strefie gospodarczej – informuje burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Pod koniec stycznia br. podpisano umowę na sprzedaż 4,5-hektarowej działki, na której powstanie zakład produkujący rowery elektryczne.
Kilka dekad po 1945 roku tajne służby PRL wpadły w Lesznie Dolnym na trop platynowych matryc służących do podrabiania funtów brytyjskich. Muzeum Ziemi Szprotawskiej próbuje ustalić, jak się tam znalazły. Co więcej, we wsi funkcjonowała mała fabryka papieru.
Archeolodzy weszli do jednej ze starych krypt w ruinie dawnego kościoła ewangelickiego w Szprotawie – informuje Maciej Boryna z magistratu. Dotarcie do podziemi i ich oczyszczenie to jeden z etapów wielkiej inwestycji adaptacji ruin do roli wspaniałego amfiteatru. To bardzo ważne miejsce w topografii Szprotawy, ponieważ wcześniej stał w tym miejscu średniowieczny zamek.
Urząd Miejski w Szprotawie zlecił produkcję pełnometrażowego filmu o walorach Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Potok Sucha”. Frekwencja na premierze w lutym br. w Szprotawskim Domu Kultury zaskoczyła samych organizatorów.