Urzędnicy i mieszkańcy gminy Szprotawa w ramach czynu społecznego odnowili odnaleziony niedawno osobliwy zabytek.
W Szprotawie przy ul. Krasińskiego wyremontowano wyjątkowy most. Powstał w 1924 roku i reprezentuje cenny pod względem architektonicznym styl Bauhausu.
Szprotawie przyznano 8 milionów złotych dofinansowania na rewitalizację piastowskiego zamku, który w XVIII przebudowano na kościół ewangelicki. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Przyrodników z Towarzystwa Bory Dolnośląskie ciągle nie przestaje zadziwiać tzw. Las Schubego pod Szprotawą. W sensie historycznym odkryto go dopiero niedawno, w poniemieckich materiałach archiwalnych. Na relikt pierwotnej puszczy pierwszy zwrócił uwagę 100 lat temu śląski botanik Theodor Schube, któremu zawdzięczamy informacje m.in. o legendarnym Dębie Śniadaniowym czy największym w okolicy eratyku – głazie narzutowym „Flins”. Schube wielokrotnie zachwycał się tutejszą bioróżnorodnością, a przede wszystkim prastarą dąbrową, w której każde drzewo mogłoby być pomnikiem przyrody.
Stawy Bobrowickie w Borach Dolnośląskich to pod względem turystycznym obiekt kultowy. Prowadzi do nich „Pętla Bobrowicka”, jedna z najbardziej popularnych tras wycieczkowych, przebiegająca przez gminy Szprotawa i Małomice. Jak wykazały badania Muzeum Ziemi Szprotawskiej, stawy powstały już w średniowieczu i stanowiły element słynnych umocnień granicznych Księstwa Głogowskiego, znanych jako Wały Śląskie. Trudno uwierzyć, że taki odludny skrawek borów jest dosłownie usiany historycznymi tajemnicami – opowiada Maciej Boryna z Biura Turystyki i Edukacji Regionalnej w Szprotawie.
Już po raz 29. Lubuska Izba Budownictwa wyróżniła inwestorów, wykonawców i projektantów inwestycji budowlanych. Zmodernizowany szprotawski Stadion Miejski zdobył nagrodę w kategorii „Budownictwo użyteczności publicznej oraz zabytki".
Szprotawie przyznano nagrodę w ramach Światowego Dnia Roweru ONZ - „za nadzwyczajne zaangażowanie w promocję rowerów dla dzieci i młodzieży”. Informację o nagrodzie w materiale wideo prosto z Waszyngtonu przekazał prof. Leszek Sibilski, socjolog z Marymount University w Wirginii i były członek polskiej kadry w kolarstwie torowym. W 2018 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych z inicjatywy prof. Sibilskiego przyjęło rezolucję przyjmującą 3 czerwca za Światowy Dzień Roweru.
W minioną niedzielę wieczorem mieszkańcy gminy Szprotawa wyruszyli z piątym już konwojem pomocy humanitarnej dla partnerskiego miasta Umań w Ukrainie.
Gmina Szprotawa uzyskała dofinansowanie z Lubuskiej Bazy Turystycznej na zagospodarowanie międzynarodowego cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej. Tysiące Anglików, Francuzów, Belgów, Serbów, Chorwatów, Polaków oraz żołnierzy innych narodowości zamieszkało w zbudowanym specjalnie obozowym miasteczku, które posiadało nawet własną walutę. Aż cztery tysiące nieszczęśników zostało tu na zawsze – wylicza Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej. W obozie przetrzymywano również powstańców wielkopolskich.
Gmina Szprotawa wzbogaciła się o zupełnie nową drogę. Idzie o łącznik z drogi wojewódzkiej nr 297 do drogi powiatowej nr 1042. Dla potencjalnych zdarzeń drogowych ma znaczenie strategiczne, a na co dzień ułatwia komunikację mieszkańcom gmin Szprotawa, Małomice, Żagań, Niegosławice – wylicza starosta żagański Henryk Janowicz.