Skontrolowane przez NIK przedsiębiorstwa wodociągowe nie podejmowały działań, które pozwoliłyby na skuteczne zmniejszenie strat wody w systemach wodociągowych. W efekcie straty w niektórych sieciach wynosiły od 20% do blisko 58%. Izba zwróciła uwagę, że bezpośredni koszt wytworzenia 1 m3 wody utraconej wynosił średnio ok. 55 gr i stanowił ponad 10% ceny wody.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o uruchomieniu Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej. Baza zawiera już ponad 90 proc. danych dotyczących m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka oraz opiekunów zastępczych.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiany dotyczą uwzględnienia w dokumentach uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który został wprowadzony grudniową nowelizacja Kodeksu pracy.
Sąd Okręgowy w Olsztynie nie zgodził się na umorzenie tej części sprawy Helpera, która dotyczy byłego prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Przekonywał on, że nie zajmował się w ratuszu nadzorowaniem stowarzyszeń. „Prezydent miasta nie jest w stanie pilnować każdej sprawy” – argumentował.
„Intuicyjnie wydaje nam się to bardzo proste – im więcej wydamy, tym więcej osób powinno się wprowadzić. (…) W ostatnich latach, pomimo że gminy wydają, nie przekłada się to na wprowadzanie osób do danej gminy” – powiedział prof. Piotr Korneta z Politechniki Warszawskiej, prezentując badania na temat tendencji migracyjnych w gminach.
W 22 punktach Zielonej Góry rozpoczęła się akcja rozstawiania specjalnych kontenerów na tekstylia. To odpowiedź miasta na wątpliwości mieszkańców zgłaszane w związku z wejściem w życie nowych przepisów w zakresie segregacji tekstyliów.
Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie 7 lat – wskazała w komunikacie Związkowa Alternatywa. Dodatkowy urlop miałby trwać trzy miesiące.
Projekt ustawy wiatrakowej jest już gotowy; zostały jeszcze drobne rozstrzygnięcia z resortem rolnictwa - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że trafi on pod obrady rządu, ale nie w tym tygodniu.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wniosków o objęcie w danym roku budżetowym dopłatą z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Dokument określa szczegółowy sposób oceny wniosków z uwzględnieniem m.in. zamożności gminy oraz gęstości zaludnienia obszaru, na którym organizowane są przewozy autobusowe.
Jestem raczej zwolennikiem, by stawiać na dobrowolność niż przymus - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do nauczania edukacji zdrowotnej w szkołach. Dodał, że namawia rodziców by poznali jakie treści będą przekazywane uczniom i zastanowili się nim podejmą decyzję.
Opowiadam się za tym, żeby rok 2025 był z jednej strony rokiem analiz, a z drugiej – poważnego potraktowania samorządów, dalszej decentralizacji i wycofania się ze wszystkich centralistycznych pomysłów, które były realizowane przez 8 lat władzy Prawa i Sprawiedliwości – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik w wywiadzie dla Serwisu Samorządowego PAP.
Blisko połowa Polaków i Polek uważa, że podatki i opłaty od „małpek” powinny zostać podniesione, a akcyza na wódkę powinna pozostać wyższa niż na piwo. 57% respondentów twierdzi, że wódka w małych butelkach jest za bardzo dostępna, a 45% zgadza się z postulatem wprowadzenia zakazu sprzedaży „małpek”. Badania SW Research pokazują, że Polacy widzą problem społeczny i zdrowotny związany z dostępnością wódki w opakowaniach do 300 ml.