Fot. Serwis Samorządowy PAP
26 przedstawicieli samorządów, administracji rządowej oraz świata nauki zostało wyróżnionych Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, która przyznawana jest przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. „To jest ten moment, kiedy w imieniu rządu wyrażamy państwu wdzięczność za państwa oddanie, determinację i poświęcenie” – podkreślił wiceszef MSWiA Tomasz Szymański.
Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego jest nadawana za szczególne osiągnięcia, stanowiąc wyraz uhonorowania codziennej działalności na rzecz wspólnoty samorządowej oraz krzewienia idei samorządności.
Sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Szymański, zwracając się do wyróżnionych, przypomniał, że tegoroczna uroczystość wpisuje się w obchody Dnia Samorządu Terytorialnego, który przypada na 27 maja.
„To jest ten moment, kiedy możemy państwu serdecznie podziękować odznaczając państwa tym odznaczeniem, dziękując za pracę i licząc, żeby ta państwa aktywność społeczna, aktywność zawodowa, wielkie doświadczenie, które niesie za sobą te lata służby, były dalej kultywowane i wykorzystywane na rzecz budowania trwałości, a także efektywności nie tylko państwa miast, gmin, województw, powiatów, ale całej naszej ojczyzny” – powiedział Szymański.
Wiceminister dodał, że odznaczenia są formą podziękowania za wieloletni trud wkładany w rozwój „małych ojczyzn”.
Z kolei Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wskazał na wagę współpracy różnych środowisk na rzecz samorządności.
„Jak jesteśmy wszyscy na tej sali, na pewno zgadzamy się, że największym osiągnięciem naszego kraju od transformacji ustrojowej jest stworzenie samorządu terytorialnego. To kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy państwa na wszystkich odcinkach” – wskazał prezydent Kieca.
Dodał również, że pomyślność Polski zależy bezpośrednio od chęci rozwoju lokalnych struktur i wytrwałości w służbie na rzecz dobra wspólnego.
Odznaczenia odebrali:
• Mirosław Chrapusta – dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie;
• Paweł Chruściel – dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie;
• Grzegorz Cichy – burmistrz gminy i miasta Proszowice;
• Grzegorz Czarnocki – prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu;
• Prof. Jarosław Dobkowski – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Związek Powiatów Polskich;
• Robert Górecki – dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy;
• Damian Grzelka – prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach;
• Ewa Kuczyńska – dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego;
• Edward Maniura – burmistrz miasta Lublińca;
• Joanna Nowaczyk – zastępca dyrektora Związku Miast Polskich;
• Ryszard Nowak – radny Rady Miejskiej Wałbrzycha;
• Michał Olszewski – prezes Stowarzyszenia Metropolia Warszawa;
• Janusz Pakos – skarbnik gminy Lipnica Wielka;
• Remigiusz Pawelczak – dyrektor SPZOZ w Szamotułach;
• Andrzej Pietrasik – burmistrz Płońska;
• Joanna Sachanbińska – dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Opolu;
• Bernadeta Skóbel – kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze Związku Powiatów Polskich;
• Prof. Monika Stanny – Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk;
• Krzysztof Szulborski – burmistrz Miłakowa;
• Justyna Szymańska-Chłądzyńska – dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego;
• Kazimierz Weremkowicz – wójt gminy Rossosz;
• Wiesław Wędzonka – wieloletni radny Rady Miejskiej w Radomiu, Związek Miast Polskich;
• Paweł Witt – dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim;
• Marcin Wojtkowiak – wójt gminy Czerwonak;
• Prof. Jakub Zięty – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Związek Powiatów Polskich.
mp/