W czwartek, 30 marca zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej Ciechanowa oraz gmin partnerskich, zgodnie z którym samorządy nie muszą odprowadzać VAT-u od dofinansowania pozyskanego na instalacje OZE na posesjach mieszkańców. Zdaniem ekspertów orzeczenie będzie miało skutki dla innych gmin w Polsce, które realizowały podobne zadania bądź będą je realizowały w przyszłości.
13 kwietnia 2023 r. w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie odbędzie się Kongres Nauczycieli przedmiotu Biznes i Zarządzanie. Udział w kongresie jest bezpłatny, a każdy uczestnik otrzyma certyfikat wydany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz SGH.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, w rozstrzygnięciu nadzorczym, stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie nowych stawek za parkowanie. Chodzi o zniżki dla posiadaczy Karty Krakowskiej (KK). Wątpliwości wojewody wzbudził zapis, że ze zniżek można korzystać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji mobilnych.
Włodzimierz Karpiński jest już formalnie odwołany ze stanowiska sekretarza. Nie zasiada również w radach nadzorczych spółek - przekazała w czwartek PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.
Senat skierował do Sejmu projekt ustawy mający na celu m.in. wypłatę świadczeń dla sołtysów po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz obowiązek ustalenia diet dla przewodniczących organów jednostek pomocniczych gmin.
Podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ZGWRP złożył wniosek o podjęcie inicjatywy uruchomienia subwencji ekologicznej dla samorządów, na terenie których znajdują się obszary chronione.
Sześć komitetów wyborczych zarejestrowało się w związku z przedterminowymi wyborami wójta Michałowa (Świętokrzyskie), które odbędą się 7 maja. Wybory zarządzono po śmierci dotychczasowego wójta Mirosława Walaska.
W ustawie o drogach publicznych znalazł się przepis, który pozbawia samorządy wojewódzkie możliwości kształtowania sieci dróg – alarmują marszałkowie.
Przyjęty na początku marca przez rząd projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zakłada „znaczące zmiany w zakresie udziału strony społecznej w procesie planowania przestrzennego” – podkreślił wiceminister rozwoju Piotr Uściński.
Jako prawidłową należy przyjąć zasadę, iż wypłata wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy powinna nastąpić najpóźniej w dniu, w którym dochodzi do rozwiązania umowy o pracę – wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy.
Tym razem to będzie pół tysiąca drzew. Zostaną posadzone w parku papieskim, na terenach rekreacyjnych przy ul. Staszica i Kustronia i w sąsiedztwie zaplanowanego placu zabaw na os. Miłocin Św. Huberta.
Projekt, mający rozpowszechnić gimnastykę śródlekcyjną i aktywnie spędzane przerwy w lekcjach, rusza w ponad 600 szkołach woj. śląskiego. Przygotowane przez szkoły pomysły ocenią specjaliści Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, którzy następnie przygotują katalog dobrych praktyk.
Ponad 500 mieszkańców Wrocławia skorzysta z miejskiego programu teleopieki dla seniorów. Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa starszych ludzi w ich miejscach zamieszkania. Na realizację programu z budżetu miasta zostanie przeznaczonych 2 mln zł.
Inwestycje w energetykę to projekty, które w dużym stopniu same się zwracają - ocenia Marcin Borek, dyrektor Departamentu Inwestycji Samorządowych w Polskim Funduszu Rozwoju.