Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Wprowadzenie minimalnego poziomu wynagrodzenia oraz obligatoryjnego dodatku specjalnego dla skarbników proponuje Krajowa Rada Forów Skarbników Jednostek Samorządu Terytorialnego. Skarbnicy chcą też ochrony przedemerytalnej i stabilniejszych warunków zatrudnienia.
Krajowa Rada Forów Skarbników Jednostek Samorządu Terytorialnego zwróciła się do korporacji samorządowych o poparcie propozycji zmian legislacyjnych dotyczących warunków pracy i wynagradzania skarbników. Jak wskazano, obecnie płace nie są adekwatne do zakresu kompetencji i odpowiedzialności skarbnika, co powoduje odpływ wykwalifikowanych kadr z samorządu do sektora prywatnego.
„Od kilku lat mamy do czynienia z wieloma niepokojącymi zjawiskami dotyczącymi wynagradzania pracowników samorządowych w tym „spłaszczaniem" wynagrodzeń w ramach wynagrodzeń kadry zarządzającej JST. Ostatnie podwyżki maksymalnych kwot wynagrodzenia najwyższej kadry zarządzającej (z wyboru i powołania) wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 lutego 2026 r. spowodowały średni ich wzrost tylko o ok. 3proc., co jest dalece odbiegające do wynagrodzeń w sektorze prywatnym” – wskazano.
KRFS zaproponowała rezygnację z ograniczenia maksymalnego wynagrodzenia dla skarbników i wprowadzenie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego.
„Ograniczenie w postaci maksymalnego wynagrodzenia powoduje, że osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą mieć wyższe wynagrodzenie niż osoby z powołania, co niestety ma już miejsce, a jak wspomniano na początku zakres obowiązków i odpowiedzialności skarbnika jest dużo większy niż wielu innych pracowników zatrudnionych w urzędach i jednostkach organizacyjnych jst” – wskazano.
Zwrócono również uwagę, że pracownicy samorządowi zatrudnieni na umowę o pracę mają określony tylko minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego i to od pracodawcy zależy jego ostateczna wysokość.
„Powoduje to, że wynagrodzenia pracowników samorządowych mogą przewyższać wynagrodzenia osób z powołania. Wynika to z tego, że brakuje wyspecjalizowanej kadry w samorządach a ściągnięcie odpowiednich osób z rynku wymaga zaproponowania atrakcyjnego wynagrodzenia” – wskazano.
Według rady niezbędne jest też wprowadzenie dodatku specjalnego jako stałego składnika wynagrodzenia skarbnika, analogicznie jak ma to miejsce w stosunku do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wyjaśniono, że obecnie możliwe jest tylko okresowe przyznanie takiego dodatku z tytułu czasowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań.
„Zasadnym byłoby przyznanie Skarbnikom obligatoryjnie dodatku specjalnego. Wówczas zmianie powinien ulec zapis art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych poprzez nadanie mu brzmienia: "art. 36 ust. 3 Wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) staroście, marszałkowi województwa oraz skarbnikowi gminy, skarbnikowi powiatu i skarbnikowi województwa przysługuje dodatek specjalny"” – wskazano.
Przedstawiciele skarbników zwrócili też uwagę na konieczność wprowadzenia przepisów, które umożliwiłyby lepszą ochronę przedemerytalną.
„Rozszerzenie zakresu ochrony przedemerytalnej Skarbnika i zrównanie w tym zakresie z osobami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę w JST stanowiłoby prawne zabezpieczenie ustabilizowania pozycji skarbnika, który bez obaw o odwołanie ze stanowiska (często bez uzasadnienia) w proponowanym okresie ochronnym mógłby spokojnie wykonywać swoje obowiązki” – wskazano. „Jest to niezbędne, by na tak odpowiedzialnym stanowisku mogły pozostać osoby kompetentne i mające odpowiednie kwalifikacje” – dodano.
KRFS proponuje także, by do odwołania skarbnika ze stanowiska wymagana była 3/5 głosów ustawowego składu rady. Jak podkreślono, postulat ten jest spójny z wnioskiem Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych zamieszczonym w sprawozdaniu z działalności regionalnych izb obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2021 roku.
Pismo z propozycjami zmian legislacyjnych zostało skierowane do: Komisji Finansów Związku Miast Polskich, Komisji Finansów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Samorządów Polskich oraz Ogólnopolskiego Porozumienie Organizacji Samorządowych.
mr/