
Prawie 31 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy trafiło we wtorek do Polski – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pieniądze mają wesprzeć m.in. inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową na obszarach wiejskich i pozwolić na zakup niskoemisyjnych autobusów.

Wiceminister funduszy Jan Szyszko przedstawiając priorytety w wydatkowaniu środków z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności wskazał, że samorządowymi inwestycjami podwójnego zastosowania mogą być przede wszystkim drogi. Powiedział też, że pierwsze nabory planowane są pod koniec czerwca.

W przyszłym okresie aplikacyjnym Polska otrzyma 123 mld euro, a 79 mld euro będzie przeznaczone dla regionów – poinformował podczas XIX Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski. Pieniądze mają wzmocnić m.in. odporność klimatyczną i innowacje.

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej (IGKM) zaapelowała do resortu funduszy o wyodrębnienie dedykowanych instrumentów finansowych dla miast poniżej 50 tysięcy mieszkańców na rozwój ekologicznego transportu miejskiego oraz modernizację zaplecza technicznego.

30 gmin w Polsce ma otrzymać wsparcie merytoryczne, a jesienią również 60 mln zł z funduszy UE na zakładanie Społecznych Agencji Najmu (SAN) - poinformowała w poniedziałek minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że celem jest przekazanie pustych mieszkań osobom potrzebującym.
Jeśli dziś pozwolimy polityce spójności obumrzeć z powodu obecnego kryzysowego trybu działania Komisji Europejskiej, to nie sądzę, aby można ją było wskrzesić w przyszłości – powiedziała przewodnicząca Europejskiego Komitetu Regionów (KR), Kata Tutto po spotkaniu grupy Przyjaciół Spójności w Warszawie.