Zdjęcie ilustracyjne; fot. PAP/Marcin Bielecki
W Ministerstwie Edukacji Narodowej obecnie trwają już końcowe prace nad opracowaniem Poradnika Bezpieczeństwa dla uczennic i uczniów szkół podstawowych – poinformowała wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz. Dodała, że po zakończeniu prac poradnik trafi do uczniów.
Odpowiedź wiceminister ma związek z interpelacją Doroty Łobody i grupy posłanek, w której zwróciły się do resortu z pytaniem, na jakim etapie jest realizacja Poradnika Bezpieczeństwa dla uczennic i uczniów szkół podstawowych.
W odpowiedzi wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz przekazała, że „w Ministerstwie Edukacji Narodowej obecnie trwają już końcowe prace nad opracowaniem Poradnika Bezpieczeństwa dla uczennic i uczniów szkół podstawowych”.
Wiceminister wyjaśniła, że nowy poradnik będzie skierowany do uczniów i uczennic klas 1-7 szkół podstawowych. Dodała, że ze względu na różnice wiekowe materiał podzielono na dwie części, a dzięki zachowaniu spiralnego układu treści każda część „będzie sprzyjała zarówno powtórzeniu jak i nabywaniu nowych informacji”.
„Pierwsze prace organizacyjne rozpoczęły się w listopadzie 2025 r. (…) Obecnie trwa przygotowywanie szaty graficznej, uwzględniając prośby i uwagi przekazane przez ekspertów. To ostatni etap prac przed przekazaniem Poradnika do uczniów” – napisała wiceszefowa MEN.
Przygotowanie „Poradnika Bezpieczeństwa” w wersji adresowanej do dzieci i młodzieży MEN zapowiadało we wrześniu 2025 r. Zapowiedzi wiceszefowa resortu potwierdziła m.in. na posiedzeniu podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania w dniu 23 września 2025 roku.
mc/