Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Gmina Zbąszyń to gmina miejsko-wiejska położona w zachodniej części województwa wielkopolskiego w powiecie nowotomyskim. Zajmuje obszar 180 km2 i liczy niespełna 14 tys. mieszkańców. Należy do jednych z najbardziej zalesionych gmin, gdyż blisko 50% jej powierzchni zajmują lasy, gdzie dominuje drzewostan sosnowy. Usytuowana jest nad jeziorem Błędno, którego powierzchnia lustra wody sięga 750 ha.

 zbaszyn-8 zdjęcie.jpg

Zbąszyń to malownicze miasto, które ze względu na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, położenie nad jeziorem Błędno oraz rzeką Obrą zachęca mieszkańców oraz turystów do wypoczynku właśnie w tej miejscowości. Plaża „Łazienki” nad zbąszyńskim jeziorem posiada bogate zaplecze turystyczno- rekreacyjne w postaci placu zabaw dla dzieci, boisk do piłki siatkowej, koszykówki, wypożyczalni sprzętu wodnego, siłowni zewnętrznej oraz punktów gastronomicznych. Ponadto odbywają się tam liczne wydarzenia sportowe, kulturalne i artystyczne. Na terenie Gminy Zbąszyń każda wyprawa piesza, rowerowa, kajakarska czy też żeglarska będzie wspaniałą przygodą, którą zapamiętacie do końca życia. Zbąszyń to także atrakcyjne miejsce dla fanów jazdy na rolkach, rowerach BMX, windsurfingu czy nart wodnych.

Dla amatorów złotego plażowego piasku dostępne są boiska plażowe do gry w piłkę nożną lub siatkówkę. Plaża, skatepark, ścieżka rowerowa biegnąca wokół jeziora, boiska piłkarskie o sztucznej nawierzchni, stadion lekkoatletyczny z bieżnią tartanową, korty tenisowe to obiekty, które w sezonie letnim tętnią życiem. W okresie zimowym mieszkańcy korzystają z hali widowiskowo-sportowej „Zbąszynianka” z siłownią, salami fitness i sauną. Ponadto zamarznięta tafla jeziora Błędno umożliwia jazdę na łyżwach, sankach itp. A piękny Park zachęca wszystkich do zimowych wędrówek. Dla wielu turystów odwiedzających Zbąszyń obca nie pozostaje także bogata oferta kulturalna. Do najbardziej charakterystycznych i cieszących się liczną publicznością należą kolejne edycje Biesiady Koźlarskiej, Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego Experyment, wystawy i wernisaże Galerii Baszta, koncerty w Filharmonii Folkloru Polskiego oraz wydarzenia kulturalne organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Zbąszyniu.

W nawiązaniu do wspomnianej Filharmonii Folkloru Polskiego warto wspomnieć, że kulturalną wizytówką Zbąszynia jest również regionalny instrument zwany Kozłem Weselnym. W klasie instrumentów ludowych Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. St. Moniuszki stanowi on najważniejszy element edukacji i propagowania folkloru zbąszyńskiego. Aspekt ten czyni Filharmonię instytucją unikalną w skali kraju oraz Europy. Również w Zbąszyniu mieści się małe, kameralne kino liczące 35 miejsc na widowni, zlokalizowane na terenie Campingu przy Baszcie. Współczesny obraz Zbąszynia to także wiele zabytkowych budynków, które pamiętają charakter tego miasta z poprzednich stuleci. Spędzając tutaj swój wolny czas warto zwiedzić Basztę - wieżę bramną zbudowaną w 1627 roku, późnobarokowy Kościół Parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościółek św. Mikołaja, Kuźnię w Nądni czy stary drewniany kościół w położonej nieopodal miejscowości Łomnica.

Włodarze miasta dokonują wszelkich starań, aby Gmina Zbąszyń nieustannie się rozwijała i tym samym stwarzała jak najlepsze warunki do życia dla mieszkańców. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym oraz krajowym jak również środkom własnym prowadzone są liczne inwestycje na terenie Gminy, począwszy od remontu i przebudowy dróg, kanalizację, remonty i modernizacje istniejących obiektów po budowę nowych. Odwiedzając Zbąszyń zachwycisz się naturą i krajobrazami, przyjazną infrastrukturą, intrygującą historią miasta a przede wszystkim pozytywną energią ludzi, którzy kochają to miejsce.

 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP