
Uruchomienie nowej edycji programu „Ciepłe Mieszkanie” i rozpoczęcie naboru dla gmin mogłoby nastąpić pod koniec 2026 r. – wynika z wyjaśnień wiceministra klimatu i środowiska Krzysztofa Bolesty. Obecnie trwają prace nad aktualizacją tej formy wsparcia.

Resort klimatu rozpoczął prace nad wpisaniem do Prawa ochrony środowiska przepisów umożliwiających radom gmin określanie zasad i warunków organizacji imprez i legalnych zgromadzeń, z uwzględnieniem potrzeby ochrony środowiska akustycznego.

Decyzja w sprawie rozszerzenia systemu kaucyjnego o opakowania szklane może zapaść po okresie wakacyjnym - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

25 mln zł dla Ochotniczych Straży Pożarnych przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Z tych środków zostanie sfinansowany zakup specjalistycznego sprzętu przeznaczonego m.in. do likwidacji skutków zdarzeń niebezpiecznych dla środowiska.

W 57 tys. punktach zwrotu zebrano już 1 mld opakowań, które wrócą do obiegu – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Większość z nich zwrócono za pośrednictwem automatów kaucyjnych.

Kompleksowa reforma ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie zostanie przeprowadzona w obecnej kadencji parlamentarnej – zapowiedziała wiceminister klimatu Anita Sowińska. Wyjaśniła, że resort skupia się obecnie na rozwiązywaniu najbardziej „nabrzmiałych problemów” i uszczelnieniu systemu odpadowego. Zwróciła przy tym uwagę, że nadal ok. 20 proc. mieszkańców unika płacenia za śmieci.