Wprowadzenie obowiązku tworzenia odrębnych obwodów głosowania (m.in. w szpitalach) także w trakcie lokalnych referendów – postuluje RPO
Wprowadzenie obowiązku tworzenia odrębnych obwodów głosowania (m.in. w szpitalach) także w trakcie lokalnych referendów – postuluje rzecznik praw obywatelskich.
Rzecznik Irena Lipowicz wystąpiła do marszałka Senatu z wnioskiem o wprowadzenie zmian legislacyjnych w ustawie o referendum lokalnym.
Chodzi o funkcjonowanie obwodów odrębnych m.in. w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej umożliwia czynny udział w głosowaniu osobom z niepełnosprawnościami, osobom chorym, starszym, często mającym problemy z poruszaniem się.
Rzecznik wskazuje, że obecnie jest to rozwiązanie stosowane na podstawie Kodeksu wyborczego w wyborach odbywających się na terenie kraju. Według niej z tych samych względów potrzeba tworzenia odrębnych obwodów głosowania jest uzasadniona również w referendach lokalnych, jednak w praktyce obwody takie nie zawsze są ustanawiane.
Zdaniem Lipowicz należy więc wprowadzić do ustawy o referendum lokalnym przepisy wyraźnie wskazujące na konieczność tworzenia obwodów odrębnych.
Opinię Rzecznika w tej sprawie w pełni podzieliła Państwowa Komisja Wyborcza.
mp/Serwis Samorządowy PAP