Fot. PAP/Marcin Bielecki
Związek Powiatów Polskich wyraził zaniepokojenie brakiem reakcji rządu i NFZ na pogarszającą się sytuację finansową szpitali powiatowych. „Rozumiemy, że wygodnie jest ignorować problem, jednak jest to postawa krótkowzroczna prowadząca do pogłębienia się problemów systemowych” – ostrzegli samorządowcy.
W swoim stanowisku Związek Powiatów Polskich wyraził „głębokie zaniepokojenie biernością Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia wobec drastycznie pogarszającej się sytuacji finansowej szpitali powiatowych”.
Jak wynika z analizy ZPP, tylko w ubiegłym roku przychody szpitali powiatowych nie pokrywały kosztów działalności, a blisko 91 proc. placówek wykazało stratę operacyjną.
W związku z trudną sytuacją powiaty wielokrotnie zwracały się do właściwych organów z prośbą o podjęcie odpowiednich działań, gdyż ich zdaniem samorządy „same nie są w stanie przeciwdziałać nieuchronnemu kryzysowi”.
„Niestety nie spotkało się to z właściwą reakcją, choć zasadniczo to zadaniem Ministra Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia jest dbałość o utrzymanie systemu i jego finansowanie. Rozumiemy, że wygodnie jest ignorować problem, jednak jest to postawa krótkowzroczna prowadząca do pogłębienia się problemów systemowych” – przekazały powiaty.
Mimo braku reakcji ZPP ponownie przedstawił swoje postulaty. Powiaty domagają się pilnej weryfikacji wyceny świadczeń medycznych, wprowadzenia mechanizmu indeksacji kontraktów z NFZ, utworzenia funduszu restrukturyzacyjnego dla szpitali powiatowych, pełnego finansowania konsekwencji podwyżek w ochronie zdrowia i terminowej zapłaty za wykonanie procedur medycznych ponad limit.
„Szpitale powiatowe są dobrem wspólnym, a ich trwałość i sprawne funkcjonowanie jest obowiązkiem państwa wobec obywateli. Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich oczekuje więc zagwarantowania stabilności funkcjonowania ochrony zdrowia i zachowania powszechnego dostępu do opieki szpitalnej na terenie całego kraju” – napisał Związek Powiatów Polskich.
O trudnej sytuacji szpitali powiatowych pisał też Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, który przekazał, że „żaden z kluczowych postulatów środowiska szpitali powiatowych nie został zrealizowany”, a sytuacja finansowa wielu placówek jest dramatyczna.
W piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia OZPSP domagał się środków na podwyżki dla wszystkich grup zawodowych zatrudnionych w podmiotach leczniczych, rozliczania świadczeń zdrowotnych bez stosowania współczynników redukujących i mechanizmów degresywnych ani odroczonych płatności, utrzymania współczynników korygujących, przywrócenia pełnego finansowania endoskopii i diagnostyki obrazowej, finansowania świadczeń nielimitowanych oraz zapłaty za wszystkie nadwykonania zrealizowane w 2025 r.
„Szpitale powiatowe nie domagają się przywilejów – domagają się elementarnej uczciwości finansowej i wywiązania się państwa z zobowiązań wobec pacjentów i placówek, które zapewniają bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom blisko 300 powiatów w Polsce” – napisał OZPSP.
mc/